İçerisinde phenoxyethanol bulunan krem haram mıdır?

Soru Detayı

1. Phenoxyethanol haram mıdır? Bildiğim kadarıyla ethanol bildiğimiz sarhoş edici alkolün kimyasal ismi. İsim benzerliği olduğundan soruyorum, yani phenoxyethanol ethanolden oluşan bir madde midir, necis midir?

2. Krem satın aldığımızda içinde birçok madde oluyor; gerçekten haram olanları hangileridir; bunların kimyasal ismi nedir? Mesela ethyl ismiyle başlayan başka madde okuduğumda, ethanol ile olan isim benzerliği yüzünden insan şüpheye kapılıyor.

3. Eger bu konuda bilginiz yoksa, nereye başvurarak bu gibi bilgileri öğrenebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçerisinde alkol bulunan kremler haram değildir; alkol bulunan kremleri kullanabilirsiniz.

Kremlerin içerisinde başka bir haram bir madde varsa, o zaman kullanmak caiz olmaz.