Kozmetik ürünleri almak veya satmak caiz midir?

Soru Detayı
Kozmetik grubunun, özellikle ruj, göz farı, allık gibi ürünlerin ve içerisinde alkol içeren parfüm gibi bayanların kullandığı ürünleri, İslam ahlakı ve dinen herhangi bir mesuliyeti satıcı açısından var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ürünlerin helal dairede kullanılma ihtimali olduğu için, satan açısından bir sakıncası yoktur. Ancak içerisinde domuz mamülü gibi haram bir şey bulunursa, bunu satmak caiz olmaz. Parfümlerin durumu ise farklıdır.