Çalıştığım şirketin kataloğundaki resimlerden sorumlu muyum?

Soru Detayı

- Ben bir kozmetik ve deterjan şirketi danışmanıyım. Bu şirketin kataloğu islâmî ölçütlere uygun değil. Aşırı açık değil helal belgeli Müslüman ülkelere satış yapan bir firma.
- Ama mesela parfüm kısmında erkekle kadın pozu var ve erkeklerin diz kapağı da avret sayılıyor bir deodorantı tanıtırken bu var.
- Aynı zaman da hanımlarda diğer hanımların diz kapağından yukarısına bakmaması gerekiyor. Burası açık bir poz da var ben buraları sansürlüyorum artık kağıt yapıştırıyorum. Ama başkalarının evine sipariş verdiğimde ve katalog onlara gittiğinde açık saçık bir takım şeylerin olduğu kataloğu göndermiş olacağım. Gözleri harama değecek. Eğer ben göndermeseydim değmeyecekti.
- Ne yapabilirim?
- "Sebep olan yapan gibidir" düsturunca ben de gözüne haram değmelerine sebep olmuş mu oluyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sattığınız kozmetik ürünleri de haramda kullanılan kimseler olacaktır. Ama bu ürünler helal yoldan kullanılabilir olduğu için ticareti caizdir.

Reklam ve tanıtım için de caiz olmayan resimler ve sözler kullanılmamalıdır.

Sen bir danışman olarak bazı açıkça resimlerin de bulunduğu katalogları gönderiyorsun, ama bunlar katalog, bunun içinde yalnızca o resimler yok, caiz olan resim, şekil ve açıklamalar da var, senin de maksadın bunları iletmek.

Gönderdiğin kişiler o resimlere takılmadan kataloğa bakabilirler. Eğer resimlere takılırlarsa bu onların günahı olur.

Çalıştığın firmaya söz dinletebilirsen, bu resimleri katalogdan kaldırtırsın. Söz dinletemezsen ve için rahat değilse, başka yerde iş bulur, oradan ayrılırsın.