Peygamberimiz, Yahudi malını boykot etmiş mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm) ticaret yapmış mı?
- Peygamber Efendimiz döneminde Yahudi malı gibi boykot tutumu oluyor muydu?
- Aşağıdaki sebeplerden dolayı; koku ürünleri (Parfüm, esans, deodorant, kolonya vb.), temizlik ürünleri (Sabun, ıslak mendil vb.) gibi ürünlerin ticaretini yapmamızda sakınca var mı?
Sebepler:
- Bu ürünler kimyasal ve insanlara zararlı olduğu için.
- Yabancı markalı ürünlerin de ticaretini yaptığımız için.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin ticaret hayatı İslam’dan öncesine aittir. İslam’dan sonraki hayatı ticaretle meşgul olmasına imkan vermemiştir. Gerektiği zaman yaptığı alışverişlerde ise ölçü, malın ve bedelin helal olmasıdır.

Peygamberimizin (asm) zamanında Yahudi mallarının boykotu gibi bir olaya rastlamadık. Aslında din farkı, insanlarla alışveriş yapmaya mani değildir. Belli kişi, kurum, devlet ve mallara karşı boykotun sebebi, mevcut şartlarda onları desteklemenin Müslümanların aleyhine olmasıdır.

Saydığınız mallar kimyasal olabilir, kimyasal olması haram olmasını gerektirmez; haram ve helal bellidir.

Yabancı markalı malların ticareti de genel olarak haram değildir; şartlar gereği desteklememek için boykot yapılabilir.