1 dolara alıp 5 dolara satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Müslüman, tedarikçiyle, toptancıyla iletişime geçip "sizin ürünlerinizi siteme koymak istiyorum" dese ve koymasına izin verseler caiz olur mu? (Ürünleri satın almadan)
- Diyelim ki 1 dolara satıyorlar ürünleri, sitede 5, 6 dolara satmakta sakınca var mıdır?
- Sitede satışa sunulan ürünlerin depolarında olma şartı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ürünlerin bir piyasa fiyatı vardır, şartlara göre ufak farklar da olabilir, fark kabul edilemez ölçüde olunca müşteri bunu bilmiyorsa veya bildiği hâlde mecbur ise işlem caiz olmaz, akdi fesih hakkı doğar.

Satılan ürün ya depoda olacak veya çarşı pazarda emsali bulunur olacak.