Doktorun, pay karşılığı eczaneye, gözlükçüye yönlendirmesi caiz mi?

Soru Detayı

- Özel veya devlet hastanesindeki doktorlara pay verip bize yani gözlükçüye, eczaneye yönlendirme yapmasını istediğimizde, buradan kazanılan para ne duruma düşer?
- Bu durumda doktorun ve eczanenin, gözlükçünün yaptığı helal midir, kazanca haram karışır mı?
- Aynı durum ilaçlar için de oluyor. Örneğin doktora, şu ilacı yazarsan her reçete için sana pay vereceğiz demek gibi..
- Bu durumda doktor ve eczacı günaha girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu uygulama caiz olamayan bir rüşvet uygulamasıdır. Alan ve veren günaha girer.

Eczahaneler ve gözlükçüler ürünleri, doğru olarak tanıtabilirler. Doktor tanıtılan ürünlerin hastaya en uygun olanını yazmakla yükümlüdür. Menfaat karşılığı bu yoldan saparsa harama girmiş, günah işlemiş olur.