Eczanede hastadan gelen ilaçları satmak caiz mi?

Soru Detayı

- hastalar eczaneye ilaçları getirip ben bunları kullanmıyorum israf olmasın birinin işine yarasın ihtiyaç sahibinemi veriyorsunuz ne yaparsanız yapın diyor. bizde ilaçlara bakıp bak bu ağrı kesici kullanırsın bu antibiyotik enfeksiyonda falan kullanırsın diyerek işine yarayanları tekrar veriyoruz geriye kalanlarıda durumu olmayan hasta gelirse ücretsiz veriyoruz ama normal satın almak için birisi gelirse ücretiyle satıyoruz çünki ben normlde ilacımı satıp kâr yapacakken hastadan geldi diye ücretsiz vermek bana kârdan zarar gibi geliyor(o günki bir müşteriyi kaybediyorm gibi geliyor).
- yani sonuçta ilaç israf olmuyo değerleniyor diye düşünüyorm sattığımda kazandığım para caizmidir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastalar, aldıkları ilaçları genellikle iki şekilde temin ederler:

1. Kendi ücretini verir ve ilacı alır. Bu ilacı isterse kendi kullanır, isterse başkasına satar veya hediye eder. Bu tür ilaçları, ilacın sahibi, satmanız veya hediye etmeniz konusunda serbest bırakırsa, siz de rayiç bedeli geçmemek şartıyla, fiş keserek satabilirsiniz.

2. Devlet ilacı verir ve ücretini devlet öder. Kişi bu ilacı başkasına hediye edebilir, ancak satamaz ve satması için başkasına veremez. Siz de bunu satamazsınız. Eğer hediye etmek istemezseniz, nazik bir şekilde kabul etmeyeceğinizi ifade edersiniz.

3. En güzeli ve en doğrusu, bu ilaçları ya ihtiyaç sahibi birisine hediye etmek ya da satarsanız parasını ayırıp, bir fakirin ihtiyacına vermektir.

Ancak hangi yolla size gelirse gelsin, reçeteli ilaçları, reçetesi olmadan vermeniz uygun olmaz. Zira ilacı doktor yazar...