Her doktorun yazdığı ilacı kullanabilir miyiz?

Tarih: 20.12.2023 - 09:19 | Güncelleme:

Soru Detayı

- İçeriğinde haram olan veya zararlı olan bir ilacı yazan doktor Müslüman değilse veya Müslüman olsa biri helal haram endişesi yoksa, onu kullanmak helal olur mu?
- Antidepresanların neredeyse hepsinde titanyum dioksit diye bir madde var ve bu madde zararlı olduğu için bunu helal kabuk etmeyenler var. Fakat güvenilir hocalardan araştırdığımda psikiyatristlerin verdiği antidepresanları kullanmakta sakınca olmayacağını gördüm. Eğer bu ilaçları bir doktor yazarsa bu maddeye rağmen kullanmakta sakınca olur mu?
- Doktorun Müslüman olması ve Müslüman ise dini hassasiyeti olan birisinin olması şart mı?
- Çünkü bazı doktorlar oruç, namaz gibi konularda çok lakayt, alkol domuz gibi haramlarda da hassas değiller. İnsanlar psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle özellikle çok acı verene ve insan hayatını çokça etkileyen rahatsızlıklar için ilaç kullanmak zorunda kalabiliyorlar.
- Bu tür ilaçları kim olursa olsun bir doktor yazması durumunda kullanmakta sakınca olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Doktorunuzu seçme imkânınız olduğunda Müslüman, hassas ve işinin ehli olanı seçersiniz ve onun yazdığı / verdiği ilacı kullanırsınız.

Seçme imkânınız olmadığında bağlı bulunduğunuz kurum vb.nin doktorunun yazdığı ilacı kullanırsınız.

Normalde doktor zaruri olmadıkça zararlı ilacı yazmaz; yan etkisi olmayan ilaç yok gibidir, doktor onu bilir ama tedavi edici tarafını tercih eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 100+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun