Domuz jelatini içeren aşı caiz mi?

Soru Detayı

- Bazı aşıların veya ilaçların içinde domuz jelatini olduğu söyleniyor. Bu aşıları veya ilaçları kullanmak helal mi?
- Örneğin, korona virüs aşısında domuz jelatini varsa, bunu kullanmak caiz olur mu, kullanmamanın sakıncası var mı, kullanmak zorunda mıyız?
- Hangi ölçüye ve duruma göre nasıl bir yol izlemeliyiz?
- Vatandaş olarak böyle bir durumda ne yapmalıyız, dinimize göre tavrımız ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hastalığın tedavisi için, helal maddelerden elde edilmiş bir ilaç veya aşı henüz üretilmemiş ya da üretildiği halde bunlara ulaşma imkanı yoksa, haram olan bir maddenin veya bundan üretilen bir ilacın ya da aşının, mesleki ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen uzman bir doktor tarafından kullanılmasının gerektiği söylenmesi halinde, ilacı almanın veya aşı olmanın dinen bir sakınca yoktur. Çünkü “Zaruretler yasakları mubah kılar.” (bk. Mecelle, md. 21)

Zaruret ortadan kalkar ve helal başka maddelerden yapılan ilaçlar veya aşılar bulunursa, o zaman helal olanları kullanmak gerekir. Çünkü “Zaruretler kendi miktarlarınca takdir olunur.” (bk. Mecelle, md. 22)