Başörtü yasağına uymak mı uymamak mı?

Soru Detayı

​- Diyelimki yaşadığın komünist bir ülkede Başörtü yasağı konuluyor. Sokakta olsun okulda olsun başörtü türban çarşaf yasak oluyor ve buna uymayan öldürülüyor veya hapse atılıyor. Mesela Doğu Türkistan’da komünist Çin Devleti kapalılara böyle yapıyor. Ne yapmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Can, mal ve namus tehlikeye düşerse zaruret oluşur, zaruret hali geçinceye kadar mümkünse peruk takılır, bu da mümkün değilse, zaruret kadar baş açılabilir.

Zaruret halinin bulunmadığı yerlerde tekrar örtünme gerçekleşir.

bk.
el-Mevsuatü’l-fıkhiyye, 1/557.
el-Ecvibetü’l-fkhiyye, 2/618.
Mecelle, 21. Ve 22. md.