Yaşlı ve hasta bakıcı olarak çalışmak haram mıdır?

Soru Detayı

- Yaşlı insanlara veya hasta insanlara bakmak, ister müslüman yada gayri müslim olsun, onlarin avret yerlerini görmek ve yikamak haram mıdır?
- Bu tür işlerde ne yazik cok az erkek çalıştığı için, erkekler erkeklere ve kadinlar kadinlara bakmasai sağlanamıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, haram değildir.

İhtiyaç ve zaruret hallerinde, yasaklanan kimi fiiller mubah olur.

Örneğin, hastalık, ameliyat ve doğum hallerinde, doktor, hasta bakıcı, iğneci, pansumancı, ebe ve benzerlerinin kadının veya erkeğin mahrem yerlerine bakması gibi caiz olur.

Bu durum; "Zaruretler sakıncalı olan şeyleri mubah kılar." prensibine dayanır. Ancak zaruretler de miktarlarınca takdir olunur, sadece gerektiği kadarıyla bakılır.

Gerek bakacak kişinin gerekse bakılacak kişinin Müslüman veya gayri müslim olması fark etmez, hüküm aynıdır...