Dalak ve ciğer kan mı?

Soru Detayı

“Siz (müminlere) iki ölü hayvan ile iki kan helal kılındı. İki ölü hayvan balık ve çekirge; iki kan da karaciğer ve dalaktır.”
- Bu hadiste ciğere ve dalağa kan deniyor. Ancak ciğer ve dalağın hücre yapısının farklı olduğu, bunların kandan bambaşka yapılar olduğunu bilim bize söylüyor. Bu hadisi açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah b. Ömer'den (r.a.) nakledildiğine göre, Resulullah (asm) şöyle buyurmuştur:

“Bize iki ölü (hayvan) ile iki kan helal kılındı. İki ölü, balık ve çekirge; iki kan ise karaciğer ve dalaktır.” (İbn Mace, Etime, 31)

Burada dalak ve karaciğerin "iki kan" olarak vasıflandırılması, bu iki organın tamamının kandan oluşması değil; söz konusu organların tabi hallerinde, belirli oranda kan bulunmasıdır.

Ayrıca hadiste sözü edilen dalak, kan yapım merkezidir. Yani canlıların kanının büyük bir kısmı dalakta imal edilir. Karaciğerde de diğer etlere göre daha fazla kan bulunur.

Dalağın kan yapım merkezi, karaciğerin de bolca kan barındırması sebebiyle, böyle bir kan benzetmesi yapılmış olmalıdır. Çünkü o günün insanı hücre ve dokuların yapısını ve mahiyetini bilmediği için böyle bir teşbih, yani benzetme, organların yapısına aykırı değildir ve tam yerindedir.