Kemiklerin içinde bulunan ilik yenilebilir mi? İliğin omirilik veya başka bir yerde bulunması fark eder mi?

Soru Detayı

Kemiklerin içinde bulunan ilik yenilebilir mi? İliğin omirilik veya başka bir yerde bulunması fark eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kesilen hayvanın husyeleri, yâni yumurtalığı, ödü, idrar torbası, tenâsül uzvunu yemek haram değilse de mekruhtur.

Domuzdan başka olarak boğazlanıp kanları akıtılan bütün hayvanların deri, ciğer, yürek, dalak ve damarları ile etleri arasında kalıp akmayan kanları temizdir.

Bu nedenle eti helal olan hayvanların İslami usüllere göre kesilmesi durumunda dalaklarını yemek helaldir. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"İki kan helaldir: karaciğer ve dalak." (İbn Mace, Etime 31)

Buna göre kemiklerde bulunan ilikleri yemek de caizdir.