Kokoreçte kullanılan uykuluk haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Uykuluk, kasaplık hayvanların timüs ve pankreas bezlerine verilen ortak addır. Karaciğer ve dalağa da uykuluk denmektedir. (TDK Sözlüğü)

Etlerinin yenmesi helal olan hayvanların kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve husyeleri (yumurtaları) dışındaki yerler yenebilir.

Bu itibarla uykuluk yemekte dinen bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur:

"Size iki ölü hayvan ve iki kan helal kılındır. Bu ölü hayvanlar ballık ve çekirgedir. İki kan ise karaciğer ve dalaktır." (İbn Mace, Et'ıme, 31; Şafii, el-Ümm, II, 256)