Birkaç dakika önce ölmüş bir deveyi yiyebilir misiniz?

Soru Detayı

- Yoksa Allah tüm ölü hayvanları yasakladı mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Allah, tüm ölü hayvanları murdar ve leş saymış ve haram kılmıştır. (bk. Bakara, 2/173)

Eti yenilen bir hayvanın etinin helal olması için, İslami usullere göre kesilmesi şarttır. Kesilmeden vefat eden hiçbir hayvan eti helal olmaz.

Bu nedenle birkaç dakika önce de olsa, İslami usullere göre kesilmeden ölen bir devenin de başka bir hayvanın da eti yenilmez, haramdır.

Eti yenmesi helal olduğu hâlde dinî usullere göre boğazlanmamış olan ölü hayvana meyte yani leş ve murdar denir.