Şeriat uyumlu kripto para caizcoin helal mi?

Soru Detayı

- Kripto para hukuksal altyapı açıklaması ve şeriat uyumlu kripto para caizcoin.
1. Sitenizdeki “Sanal para alıp satarak para kazanmak ise yukarıda açıklanan özellikleri sebebiyle caiz değildir.” şeklindeki açıklamanızı okudum. Birtakım belirsizlikler içerdiğinden dolayı caiz görülmüyordu, ama geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı bitcoinin hukuksal altyapısı ile ilgili birtakım düzenlemelerden bahsetti. Bu düzenlemeler belirsizlikleri kısmen de olsa azaltacağından bitcoin ve diğer kripto paraların caiz olmama durumunda bir değişiklik olur mu? Faiz batağına düşmeden birikim yatırım yapmak istiyorum.
2. Şeriat uyumlu kripto para caizcoin helal mi?
Türkiye'de çok fazla yatırımcısı olan kripto para piyasasına İslami kripto para birimi caizcoin eklendiği haberleri çıktı. Almanya merkezli şirkete göre caizcoin, şeriat uyumlu İslami finans standartlarına uygun portföyleri ve borsaları kullanacak.
Şeriat uyumlu kripto para olarak nitelendirilen caizcoin, şu şekilde tanıtılıyor:
“Silah, tütün, alkol veya domuz eti gibi alanlarda aktif olan şirketlerle işi yoktur. (Şeriatla uyumlu kripto paradır.) İslami finans standartlarına uygun portföyleri ve borsaları kullanır. İslam ahlakına uygun kredi sağlar. İslam normlarına uygun projeleri finanse eder. Caizcoin, hızlı ve uygun maliyetli uluslararası para transferleri sağlayan, merkezi olmayan bir finansal çözümdür. İslam platformunda kolay yatırımlar sunar."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Kripto parayı meşru görmeyenlerin -ki biz de onlardan biriyiz- ileri sürdükleri ciddi ve önemli sakıncalar ortadan kaldırılırsa, elbette bu da bir çeşit caiz / meşru para olur.

Cevap 2:

Muteber ulema ve şer’î danışmanlar tarafından caiz görülen paraları edinmek ve bunlarla meşru işlemler yapmak caiz olur.