Kripto parayı stake edip para kazanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Dünyanın en güvenli ve en çok tanınan kripto para şirketi binance, bizlere stake hizmeti sunuyor. Bir kripto parayı stake koyduğunuz zaman o kripto para üzerinden size kripto para veriyor.
- Diyanet işleri, kripto paranın yanıltıcı ve fazla oynaklığı sebebiyle kripto paraları haram saymakta.
- "USDT" adında bir kripto para birimi var. Dolara eşit olarak sabitlenmiş. Dolar değer kaybedince değer kaybediyor, değer kazanınca değer kazanıyor fakat her zaman 1 USDT=1 Dolar oluyor. Binance'den USDT satın alıp stake edip USDT kazanmak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre, kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Sorunuzda zikredilenler de aynı hükümdedir. USDT her ne kadar dolara endeksli olsa da güvenliği para gibi değildir. İçinde belirsizlik taşıdığı için diğer kripto paralar gibi caiz olmaz.