Kripto paralarla yapılan madencilik (mining) işlemi caiz midir?

Kripto paralarla yapılan madencilik (mining) işlemi caiz midir?
Tarih: 29.12.2021 - 11:26 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kripto paralarla ilgili yazınızı okudum, kripto para kullanımının caiz olarak görülmediğini öğrendim.
- Kripto para işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayan ödemesi yine kripto paralarla yapılan "madencilik (mining)" işleminden para kazanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital ­kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre, kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Bu bilgilerden hareketle, mevcut durum itibariyle yukarıda zikredilen sakıncaların bulunması, uluslararası hukuk ve para piyasaları tarafından kabul edilmesi noktasında tartışmaların olması, dolayısıyla kripto para olarak adlandırılan paralarla işlem yapmak, bu paraları elde etmek için madencilik (mining) faaliyetinde bulunmak ve bunlar aracılığıyla gelir elde etmek caiz değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun