NFT tasarlayıp satmak caiz mi?

Soru Detayı

- NFT’yi sattığımızda sanal para etherium kazandığımız için NFT tasarlayıp satmak caiz mi?
- Ben NFT ticareti yapıyorum. Bazı projelerin NFT’leri oluyor ve özellik olarak elinde o NFT’yi tuttukça sana para gönderiyor. Pasif gelir gibi düşünebilirsiniz.
- Bu sisteme uygun NFT alıp NFT üzerinden belli günlük gelir kazanırsam bu sistemle faiz günahına girmiş olur muyum?
- NFT ne olduğunu bilmiyorsanız kısaca projelerin sistemine giriş bileti gibi düşünebilirsiniz. Projeler kendi sattığı NFT’leri alanlara çeşitli avantajlar sunuyor. Bazı projeler avantaj olarak az önce bahsettiğim sistemi de projelerine ekliyorlar. Kısaca bu şekilde anlatmış olayım.
- NFT Hakkında verilen bir bilgi şöyledir:
NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir. NFT, aslında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir.
- Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır.
- NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir.
- Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“NFT, aslında bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir. Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır. NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.”

Bu tarife göre NFT para olduğunda bunu, ancak piyasa değeri üzerinden peşin alıp satmak caiz olur. NFT mal olduğunda, rayiç bedel üzerinden peşin ve vadeli satılabilir, ancak ya malın bedeli veya mal peşin ödenecektir.

Ayrıca, NFT sayılabilecek varlıkların, İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına uygun olması gerekir; uygun değilse yapmak da alıp satmak da caiz olmaz, günahtır, kazanılan da haram olur.