Allah'ın tenzihi sıfatları sonsuz mudur?

Soru Detayı

- Kudret sıfatının taalluku sadece yaratılacak şeylere midir, yoksa tüm mumkinata midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın bütün sıfatları sonsuzdur. Tenzihi sıfatları da bunun dışında değildir.

Tenzihi sıfatlar, daha çok "Selbi sıfatlar" olarak anılır. Bunlar:

Kıdem (önsüz), Bekâ (sonsuz), Muhalefetün lilhavadis (eşsiz), Kıyam binefsihi (bağımsız), Vahdaniyet (şeriksiz).

Zaten bu sıfatların bir sonu olduğunu düşünmek aklen muhaldir.

- “Mümkinat” kavramı iki kısım varlıklar için kullanılır: Yaratılmış veya yaratılmaya aday varlıklar; hiç yaratılmayacak varlıklar. Allah’ın kudreti yalnız yaratıklara taalluk eder.