Allah irade sıfatıyla, diğer sıfatlarıyla yaptıklarını irade eder mi?

Soru Detayı

- Mesela Semi sıfatıyla her şeyi duyar. Bunu irade eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın iradesi, diğer sıfatlarının tecellisi için devreye girer ve tercihini yapar.

Her şey Allah tarafından yaratılır. Ve bu yaratmanın hepsi de onun iradesi içindedir. Allah’ın iradesi dışında hiçbir şey olmaz.

- Sorunun “Mesela Semi sıfatıyla her şeyi duyar. Bunu irade eder mi?” kısmına gelince; şunu söyleyebiliriz ki:

- Allah’ın iradesi ile diğer sıfatları mütedahil daireler gibi iç içedir. İlahî iradenin dışında bir şeyi tasavvur etmek, Allah’ın -haşa yüz bin defa haşa- izin ve iradesi dışında bazı şeylerin var olduğunu kabul eden saçmalığın adresi olan “sudur” nazariyesini akla getirir.

- Bununla beraber, Allah’ın işitmesi, görmesi, bizim işitmemiz ve görmemize benzemez. Bizim görmemize ve işitmemize bazen engeller çıkabilir. Fakat Allah’ın ilmi gibi, işitmesi ve görmesi de ezeli ve ebedidir; mutlaktır, kayıtsızdır.

Bu sebeple, “bizim kendi irademizle gözümüzü kapatmakla görmeyi, kulağımızı tıkamakla işitmeyi engellediğimizi” düşünerek, Allah’ın bu sıfatlarını böyle tasavvur etmek tamamen yanlıştır.

“Allah’ın hiçbir benzeri yoktur. O hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.” (Şura, 42/11)

mealindeki ayette ifade edilen Allah’ın eşsizliğini, benzersizliğini göz ardı etmemek gerekir.

- Özetle Allah’ın işitmesi, görmesi de ezeli ilim ve iradesiyle iç içedir, her şeyi kuşatmış ve hiçbir engelle karşılaşmazlar.