Kairos, Getmyads, Scam, Hyip, Get My, Mglobally, Affiliate helal mi?

Soru Detayı

- Kairos, Getmyads, Scam, Hyip, Get My, Mglobally, Affiliate adıyla bilinen sistemlere üye olmak caiz midir?
- Alınan ücretler helal mi?
Bir örnek:
- Getmyads reklam şirketi google,youtube,tweetr gibi tanınmış birçok internet sitesinin site içinde buluınan reklam alanlarını toplu kiralayıp .. saat firmalarına yada giyim firmalarına v.s kiralıyor ve bir nevi aracı şirket oluyor ve bu şekilde para kazanıyor ve kazandığı parayla hem şirket hem de kullanıcılar kazanıyor.. Bu şirketin token denilen 50 dolarlık reklam paketleri satın alınarak firmaya yatırımcı ortak olarak giriyoruz.. Şirkette anlaşmaları yaparken bizim şirkete yatırmış olduğumuz 50 dolarlık reklam paketlerini kullanıyor, her 1 tokenin ömrü de 20 ay ondan sonra bu paketin tarihi doluyor ve para kazandırması bitiyor…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hangi isim altında olursa olsun, saadet zinciri tarzında çalışan bu tür sistemler, çeşitli modellerle ve bahanelerle parayla üyelik veriyor.

Bu üyeler de getirdikleri her yeni üye için ücret alıyor. Böylece zincirleme bir sistem kuruluyor. En fazla üyeyi kazandıran aldığı ücreti katlıyor.

Bu sistem daha çok sosyal medya üzerinden işliyor.

Özellikle bu tür sistemlerde "sistemden çıkmak isteyen hiçbir şey alamıyor" “ömrü 20 ay, ondan sonra bu paketin tarihi doluyor ve para kazandırması bitiyor” gibi ifadeler gösteriyor ki, alınan ve satılan hiçbir şey yok, işlem göstermelik.

Şu halde, alım satım için gerekli ve caiz olma şartları gerçekleşmiyor ve böyle bir işlem caiz olmaz.

İslâm'ın alışverişten hedeflediği maksatlara baktığımızda, bu sistemin alışveriş anlamında olmadığı açıktır ve caiz olması mümkün değildir.

Bu tür yerlere üye olanların derhal üyelikten çıkmaları ve tövbe edip bu günahlardan uzak durmaları gerekir.

Üye olurken oraya yatırılan paranın dışında verilenleri de sevap beklemeden yoksullara veya hayır kurumlarına verirler.