İçki ve domuz eti satan şirketlerin internet sayfalarını tasarlamak caiz midir?

Soru Detayı

- Almanya’da yaşıyorum, İnternet sayfası tasarımı (webdizayn/ webtasarım) yapan bir şirketimiz var, ticaretlerinde haram mal veya haram faaliyet bulunan müşterilerimizin internet sayfalarını tasarlamamız caiz olur mu?
- Mesela içki de satan bir lokanta veya tüccarın sayfasını tasarlayıp, ürün ve fiyat listesi gibi şeylerle yapacağı reklam ve sunumu hazırlamakta sakınca var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaptığınız internet sayfası tasarımı, yalnızca haram olan şeylerin alım satım, tanıtım ve reklamında kullanılabiliyor, başka mallar ve hizmetler için kullanılamıyorsa veya o şirket daha çok haram ticareti yapıyorsa, bunu yapmanız caiz olmaz.

Hem helal hem de haramda kullanılması mümkün ise ve/veya o şirketin haram ticareti az, helal olanı çok ise siz onu yaparsınız, haramda kullanan sorumlu olur.