Haram reklam veren siteye yazı yazmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bu işten alınan para haram mıdır?
- Ben bir haber yazarı olarak çalışıyorum. Benim işim haber yazmak ve bana bunun için maaş ödüyorlar. Bildiğiniz üzere internet siteleri gelirlerini reklamlar (belirli markaların sponsorluğu) sayesinde kazanıyor. Çalıştığım internet sitesinde çok çeşit reklam var ama bahis reklamları da oluyor. Sadece bahis reklamları yok tabii ki ama o çeşit reklamlar da var dediğim gibi.
- Sitede sadece bir yazar olduğum için ve sahibi olmadığım için ne çeşit reklamlar olduğuna tabii ki karar veremiyorum
- Şimdi benim bu siteden haber yazarak aldığım maaş helal olur mu? Yoksa haram mıdır?
- Çok bilgisizlikte kaldım, cevaplarınızı bekliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Siz haber yazmasanız, sitede başkaca ilgi çeken şeyler olmasa oraya kimse reklam vermez; yani siz de reklam verilmesine vesile ve yardımcı oluyorsunuz.

Bu sebeple reklamların çoğunun meşru olması gerekir ki, aldığınız parada problem olmasın.