Adblock kullanmak caiz midir?

Soru Detayı

- Adblock, internette dolaşırken, haber sitelerinde ya da YouTube’da video izlerken reklamların görünmesini engelleyen tarayıcı eklentisidir.
- Günümüzde Tv’lerde reklam yayınlanır ve Tv’ler bununla bir gelir elde eder. Aynı şeyi YouTube’da kanal sahipleri yapar. Videolarına atlanamayan ya da atlanabilen reklamlar koyarlar. O videoyu çeken ekip ya da amatör şahıs emek, zaman ve para harcar, en azından bunun karşılığını görmek isterler.
- Fakat çoğumuzun kullandığı Adblock bu videolarda reklam görmemizi engeller. Bir nevi o şahsın emeğinin karşılığı olan ücreti ödememizi engeller.
- Bu durumda ne önerirsiniz hocam?
- Adblock bir kul hakkı eklentisi olarak gaflet içinde yaşayıp gittiğimiz öteki âlemde karşımıza çıkar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Özel hayatın gizliliği ve korunması gibi kişisel haklar çerçevesinde, insanların telefon veya bilgisayarlarında kullandıkları uygulamalara gelen reklamları engelleme hakları bulunmaktadır.

Buna göre AdBlock eklentisi anonim ve ücretsiz bir yazılım ise, bu uygulamayı kullanarak reklamları engellemekte bir sakınca bulunmamaktadır.

Bir Müslüman, İslam inancına, hükümlerine, ahlak ve adabına aykırı olan konularda çok dikkatli ve hassas olmalıdır. Maddi ve manevi, bedeni ve ruhi, dünyevi ve uhrevi açıdan gerekli olan her meşru tedbiri almalıdır.