Filme yorum yapıp para kazanmak haram mı?

Soru Detayı

- Bir internet sitesi var, filmlere yorum yapıyorsun sana para gönderiyor. Bir de birisini davet edince para kazanıyorsun.
- Bu iki durum haram mı bunu yapsam günahı olur mu, kazancıma zarar verir mi, haram mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam ticaret ahlakına göre bir kazancın helal olması için ticari işlemlerin açıklık, karşılıklı rıza ve hakkaniyete dayanması; faizden, beklenmedik risk, yalan, hile, aldatma ve aldanmadan (garar) uzak olması gerekir (bk. Bakara, 2/188, 278-279; Nisa, 4/29; Maide, 5/1. Malik, Muvatta, Akdiye, 31; Müslim, İman, 45; İbn Mace, Ticarat, 36)

Ayrıca dinimizin mubah ve meşru kıldığı alanlarda devlet mevzuat ve kanunlarla düzenleme getirmişse, bu düzenlemelere de riayet edilmelidir.

Buna göre kişi, eğer gerekli birikime sahipse, dinen meşru filmleri objektif ölçüler içerisinde değerlendirip sunduğu bu hizmet karşılığında para kazanabilir.

Bununla birlikte gerçeği yansıtmayan sanal bazı yöntemler üzerinden sitelerin tıklanma ve ziyaret edilme sayılarını yüksek gösterme amacına yönelik faaliyetler ise İslam ticaret ahlakına aykırı olup dinen caiz değildir.

Bu doğrultuda bilgi sahibi olmadığı film hakkında yorum yapmak suretiyle o filme veya siteye aşırı rağbet olduğu izlenimi vermek, reklam veren firmaları ve toplumu aldatmak, yanıltmak ve haksız rekabete sebep olmak anlamlarına geldiğinden, uzak durulması gereken bir kazanç yöntemidir.

Dinen caiz olmayan bir yönteme aracılık etmek ve bu yolla kazanç elde etmek de aynı hükme tabidir. Çünkü dinimize göre, haramlık ve kerahet içeren işler yapmak günah olduğu gibi bu tür işlere yardımcı olmak da günahtır.