Oyunlarda, karakterler için üç boyutlu açık giysiler tasarlamak caiz midir?

Soru Detayı

- 3d max programıyla 3 boyutlu çizimler yapıyorum. Mimari çizim, karakter çizimi, kısaca her türlü modeli çiziyorum. Dijital ortamda oyun karakterleri için elbise modellemesi yaparak kazanç sağlama imkanı gördüm.

- Bu oyunda üyeler karakter seçip, kendilerine yeni bir hayat kuruyorlar. Adı Second life olan bu program, üç boyutlu bir dünya. Seçtikleri karakter kendilerini temsil ediyor, ev alıyorlar, mobilya alıyorlar, kıyafet değiştiriyorlar arkadaşlık ediniyorlar. Kısacası yaşadıgımız dünyanın ufak bir simülatörü.

- Ben de bu dünyada bu avatarların elbiselerini tasarlamak kıyafetleri modelleyip satmak istiyorum. 3 boyutlu olarak böyle bir oyun için iş yapıp gelir sağlamam ne kadar uygundur?

- Eğer elbise modellemek uygun ise yapacağım giysiler dekolteli giysiler olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini önerir. Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması veya bunlara rıza gösterilmesi de günahtır.(bk. Maide, 5/2)

Buradan hareketle öncelikle şunu ifade edelim ki, tapınma ve Allah’ın yaratma sıfatına benzetme gibi bir amaç olmadıkça resim çizmekte, sanal dünyada karakter oluşturmakta dinen bir sakınca yoktur. Ancak içinde yaşadığımız çağın gerçeklerine ve ihtiyaç ilkesine uygunluğu bakımından söz konusu çalışmaların, dinin genel hüküm ve ahlak ilkelerine ters olmaması gerekir.

Sanal dünya üzerinden, dinen meşru kabul edilen hizmetlerin satışını yapmak ve bu yolla gelir elde etmek caizdir. Buna göre, sorunuzda ifade ettiğiniz programın, İslam dininin temel ilkeleriyle çelişen unsurları barındırmaması, çocuklara ve yetişkinlere fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik yönden zararlı olmaması, cinsellik içermemesi, İslam ticaret ahlakına ve hukukuna uygun olması, haksız kazancı ve haramı teşvik etmemesi durumunda, bahsi geçen program üzerinden kazanılan paralar haram olmaz.

Bununla beraber, bu gibi programlarda büyük sinsi tuzaklar ve hileler bulunabildiğinden, çok dikkatli olmanız ve şüpheli şeylerden kaçınmanız gerekir.