İnternette eklediğim uygunsuz içerikleri silemiyorum, ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Wattpad diye bir yerde dizi şeklinde bir kitap yazmıştım. Bazı uygunsuz içeriklerinden dolayı pişmanım.
- Hesabıma ulaşamadığım için kitabı da silemiyorum ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'a göre kişi, diğer konularda olduğu gibi özellikle kul hakları konusunda kasten, yanılarak veya hata ile söylemiş olduğu söz, yazmış olduğu yazı ve icra ettiği fiillerinden sorumludur.

Bu nedenle kişiler gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamlarda da sorumluluklarını bilmek ve buna göre davranmak zorundadırlar. Zira iyi-kötü, sevap-günah, helal-haram, doğru-yanlış, güzel-çirkin mefhumları, gerçek hayatta da sanal ortamda da geçerlidir.

Bu itibarla insanları saptıracak, günaha sokacak veya yanlış bilgilendirecek olan yazılı, sesli veya görsel dokümanların sahibi tarafından silinmesi ve servisten kaldırılması gerekir.

Buna göre soruda bahsedilen uygunsuz dokümanın bulunduğu sanal hesaba bir şekilde ulaşılması ve yok edilmesi lazım gelir. Gerekirse program yöneticileri ile görüşülerek bu problem çözülmelidir. Ayrıca aynı ortamda kişinin bu görüşlerinden vazgeçtiğini de belirtmesi uygun düşer. Aksi taktirde kişi sorumlu olarak kalmaya devam eder.

Diğer taraftan, sözlü, yazılı veya fiilî olarak günah işleyen kimsenin gerçekten pişman olarak bir daha yapmamak üzere tövbe istiğfarda bulunup bağışlanmak üzere Yüce Allah'a dua etmesi gerekir.

Yine bu durum bir hak ihlaline neden olmuş ise, bu kişi ile de helalleşilmelidir.

"...İyilikler kötülükleri (günahları) giderir..." (Hud, 11/114) ayetinin sırrınca, insanları hayra ve iyiliğe özendirici güzel eserler ortaya koymak ve fakirlere hayır hasenatta bulunmak da tavsiye edilir.