Bilet satarak çekiliş yapmak kumar olur mu?

Soru Detayı

- İnternet üzerinde sanal alışveriş siteleri var, araç, yakıt, televizyon, telefon vb. satışlar yapıyor. Bu sitelerden bazıları bilet satarak çekiliş düzenliyor.
- Bunlar şans oyununa girer mi?
- Kumar olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilet satarak çekiliş yapmak, yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından, yapılan çekiliş işlemi kumar olur.

Bu nedenle, bilet satarak çekiliş yapmak kumardır; bu uygulamayı yapan da buna para veren de günahkâr olur, aldığı da verdiği de haramdır.

Rabbimizin emrine kulak verelim ve kumarın her türlüsünden uzak duralım:

​​“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar) ve şans okları birer şeytan işi pisliktir. Onlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, şarap ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak istiyor. Artık -bunlardan- vazgeçtiniz değil mi?” (Maide 5/90-91)