Alkol diğer dinlerde helal mi?

Soru Detayı

- İslam'da alkol haram. Diğer semavi dinlerde de böyle mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen İslam dininden önce diğer peygamberlere gönderilen kitaplar ve suhuflar var. Ancak bunların çoğu elimizde olmadığı gibi, elimizde olanlar da tahrif edildiği ve aslı korunamadığı için kesin hüküm vermek uygun olmaz.

Bununla beraber, Tevrat ve İncil’in mevcut hâllerine göre içki, Yahudilik ve Hristiyanlık gibi dinlerde ya haram kılınmış veya sınırlandırılmıştır.

İslam’da ise tümüyle yasaklanmıştır:

“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir, bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan, içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?” (Maide 5/90-91)

“Her sarhoşluk veren şey içkidir, her içki de haramdır.” (Müslim, Eşribe, 73)

“Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.” (İbn Mace, Eşribe, 10; Ebû Dabud, Eşribe, 5)

“Şu on kişiye lanet olsun: Şarap yapmak için sıkana ve sıktırana, içene ve sakilik yapana, taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana ve parasını yiyene.” (İbn Mace, Eşribe, 6; Ebu Davud, Eşribe, 2)