Uyuşturucu, alkol gibi mi?

Soru Detayı

- Hamr kelimesi katı uyuşturucuları da kapsar mı?
- Yani toplumda bonzai gibi dedikleri şeyler de hamr mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda en veciz ve kapsamlı iki hadis-i şerift şöyle denilmiştir:

“Sarhoşluk veren her içki haramdır.” (Buhâri, Vudû, 71; Müslim, Eşribe, 7)

“Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.” (Ebû Dâvud, Eşribe, 5: Tirmizî, Eşribe, 3)

Buna göre az uyuşturucu zara vermiyor diye helal olmaz. Nitekim az şarap kişiyi sarhoş etmiyor diye helal olmadığı gibi.

Demek ki, uyuşturucu alkol gibidir ve azı da haramdır, asla helal olmaz.