Askerlerin uyuşturucu alması caiz mi?

Soru Detayı

- Askerlerin daha iyi savaşabilmesi için uyuşturucu ve benzeri maddeler alması caiz mi?
- Soğuktan donmamak veya düşmana duyulan korkuyu azaltma amaçlı günümüzde çoğu büyük ordu, savaştaki askerlerine veriyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru: Askerlerin daha iyi savaşabilmesi için uyuşturucu ve benzeri maddeler alması caiz mi?

Cevap:

Hayır, bu caiz değildir.

Soru: Soğuktan donmamak veya düşmana duyulan korkuyu azaltma amaçlı günümüzde çoğu büyük ordu, savaştaki askerlerine veriyor.

Cevap:

Donmayı önlemek için, başka çare yoksa verilebilir.

Korkuyu yenmek için uyuşturucu vermek ise caiz değildir.

İslam’da meşru savaş (cihad) büyük bir ibadettir; mücahid asker, bu ibadeti bilinçli olarak yapacak ve ölürse şehid olacağını bildiği için korkmayacaktır.