Cinsellik konusunda psikoloğun tavsiyesini dinlemek gerekir mi?

Soru Detayı

- Bir yıldır yalnız yaşıyorum. Psikoloğum elle tatmin tavsiye ediyor yoksa bastırılmışlıktan sebep daha büyük sıkıntılar yaşarsınız diyor, ama ben tercih etmiyorum. Ne tavsiye edersiniz?
- Her psikoloğun her tavsiyesine uymak gerekir mi, dini konularda hassasiyeti olmayan doktor ve psikologlara uymamız gerekir mi, yoksa dini bütün kişilere mi sormamız gerekir?
- 30 yaşında boşanmış bir kadınım. Yurtdışında yalnız olarak yaşıyorum. Bir yıl önce eski eşimin isteği ile ayrıldık ve bir yıldır herhangi bir cinsellik yaşamadım. Biraz cinsel enerjisi yüksek bir kadınım ancak Rabbime sığındım dua ettim beni günahtan uzak et sabrını ver diye ve çok şükür günaha düşecek hiçbir şey yaşamadım kendi kendime de. Ama zaman zaman rüya görüyorum. Şu an için evlilik pek düşünmüyorum sıcak bakmıyorum ve psikolojik olarak hazır olduğumu da düşünmüyorum hala psikologdan terapiler de alıyorum çünkü epey sıkıntılı bir boşanma süreci oldu maalesef.
- Evet dinimizce de evlilik tavsiye ediliyor ama farz da değil sonuçta diye düşündüğüm için şu an bir evlilik niyetim yok kısaca.
 - Görüştüğüm psikolog ise sistemi denge içerisinde kullanmak gerektiğini, bastırılmış şeylerin ilerde daha büyük sıkıntılara sebep olabileceğini, daha büyük günaha sürükleyebileceğini, kontrolsüz davranacağım durumlara düşürebileceğini veya aksi yönde sistemin işlevselliğini kaybedeceğini kendini kapatacağını söyleyip, kendi kendime rahatlamamı tavsiye etti.
- Benim şu an inşallah Rabbimin izniyle günaha gireceğime dair bir şüphem yok. O şekilde bir çevrem ortamım da yok beş günaha götürebilecek ortamlardan mümkün mertebe sakınıyorum. Zaman zaman rüya da görüyorum zaten sık olmayan aralıklarla.
- Bu durumda psikoloğun tavsiyesini dinlemek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru: Cinsellik konusunda psikoloğun tavsiyesini dinlemek gerekir mi?

Cevap:

İmanı ile ameli olan Müslüman ve uzman bir psikolog olursa, onu dinlemek gerekebilir.

Kendinizi rahatlatmanız zorunlu hâle gelirse, bunu yapmadığınızda ya daha ağır bir günaha girecekseniz veya hasta olacaksanız, bu durumda caiz diyen âlimler vardır.

Soru: Evlenmenin bana farz olma durumu nedir?

Cevap:

Evlenmek, kişinin biyolojik, psikolojik, ekonomik, ahlaki… durumuna göre farz, mekruh, caiz ve haram olabilir.

Siz psikolojik olarak hazır değilseniz hemen evlenmez, hazır olana kadar beklersiniz; bu beklemenin dince bir sakıncası yoktur.