Kromozomsal cinsiyet belirsizliğinde tedavi caiz mi?

Soru Detayı

- Genetiği xy olarak saptanmış yani kromozomları erkek olup fakat kadın organlarına ve görüntüsüne sahip birisi kendini erkek olarak hissediyor. Ameliyatlarla erkeğe dönüşüyor.
 -Bunun hakkında bir görüş var mıdır?
- Bu kişi değişimden sonra bir kadınla evlenebilir mi?
- Vefat edince yıkanması, namazı, defni ve miras gibi durumlarda erkek olarak mı kabul edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Psikolojisi ve organları belli bir cinse daha uygun ve meyilli olan kimseler, zayıf kalan organları aldırarak güçlü olanla cinsiyet kazanırlar, böylece erkek olan erkek, kadın olan da kadın kabul edilir; hayatta ve ölünce buna göre işleme tabi tutulur.

Kadınlık veya erkeklik organları işlevlerini yerine getirtecek ölçüde mevcut iken yalnızca psikolojik olarak kendini, organlarına uygun olmayan cinsel eğilimli gören kimse tedavi edilerek mevcut organlarının cinsiyetini yaşaması sağlanmalıdır.