Kadın olmuş erkeğe cuma namazı farz mı?

Soru Detayı

- Erkek iken cinsiyet değiştirip kadın olmuş birisine cuma namazı hala farz mı?
- Eğer farz ise cuma namazında kadın görünümünde birisi olması garip olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek kadın olamaz, kadın da erkek olamaz. Yapılan operasyonlar cinsiyeti değiştiremez. Mesela, kadın çocuk sahibi olmak için erkek fonksiyonunu ifa edemez, erkek de hamile kalamaz.

Bu sebeple erkek sözde kadın oldu diye cuma namazının farz olma hükmü ondan kalkmaz. Cuma namazına gittiğinde fitne çıkacaksa öğle namazını evinde kılar.