Hiçbir ayet ve dua bilmiyorum, namaz kılmam gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, ayet ve dua bilmeseniz de namaz kılmanız gerekir. Hiçbir ayet ve dua ezberinizde olmasa bile, öğreninceye kadar namazları kazaya bırakmayın ve derhal kılmaya başlayın. Namazın sevabından ve lezzetinden mahrum olmayın. Çünkü kul hiçbir dünyevi şeyin karşısında eğilmez, ama namazda alnını ayakları hizasına koyar ve “Allahü ekber” der. Secde ise kulun yaratanına en yakın olduğu andır. Âdeta kulun, “Allah'ım sen o kadar büyüksün ki, ben o kadar küçüğüm ki, küçüklüğümün ifadesi alnımı ayaklarım hizasın koyuyorum. Ne olur beni affet...” dediği ve mutlu olduğu andır.

Namaz kılmak için öncelikle temizliğe dikkat edin, boy abdesti ve namaz abdesti almayı öğrenin. Namazın her bölümünde hiçbir şey bilmiyorsanız “Allah, Allah, Allah...” deyin ve namazınızı kılın.

Böyle durumlarda imama uyarak kılmanızı önemle tavsiye ederiz.

Bu arada Fatiha, Kevser ve İhlas suresi ve Tahiyyat duasını öğrenmeniz farz ve vacipleri yerine getirmeniz için yeterli olur. Zamanla diğer sure ve duaları da öğrenirsiniz. Ama asla namazını ihmal etmeyin, bir şekilde kılın.

Unutmamak gerekir ki erkek veya kadın büluğ çağına erdiği zaman, Allah’ın emri olan namaz farz olur.