Namazda secdenin süresi ne kadardır? Secde yaparken secdede "Lailaheillallah" denilcek kadar durmak gerekiyormuş; ben bazen yeterli süre duramadığımı düşünüyorum. Bu durumda namazı baştan kılmam gerekir mi yoksa sehiv secdesi uyeterli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Secdede üç defa "subhane rabbiyel a'la" demek sünnettir. Ancak secdede bir tesbih okuyacak kadar süre beklemek farzdır. Bu kadar bir süre beklemeden yapılan secde geçerli olmaz. Namaz bozulur, yeniden kılmak gerekir.

Secdede ne kadar süre kalmak gerektiği hakkında da yine hadis-i şerif gereği en az üç kez "sübhane rabbiyel a'la" diyecek uzunlukta durmak gerektiğini kabul eden Hanefilere göre, tek rakamlı olmak şartıyla beşe, yediye, dokuza çıkarmak mümkündür, müstehaptır. Bu konuda Hz. Peygamber (asm) şöyle buyuruyor:

"Kulun secdedeki anı, Rabbine en yakın olduğu andır; onun için (secdede) duayı çoğaltın." (Ebu Davud, II/33).

Bütün bu hadislerden çıkan sonuca göre secde (ve namaz), kesin kalıplarla kuşatılmış statik, dar çerçeveli bir bedensel hareket değil; Müslümanın şartlandırılmış kurallardan kendini kurtarıp içten, Allah'a yönelmiş bir kalple Allah'ın ve Rasûlünün öğrettiği şekilde gücünün yettiği çoklukta ve uzunlukta dua edeceği değerli bir andır. Rasûlüllah'ın (asm) yaptığı gibi, gerektiğinde secdede uzun süre kalıp gözyaşı dökebilmelidir. Namaz kuru bedensel hareketlerden kurtarılmalıdır ki; ruhun derinliklerinde işlev yüklensin, insanı Allah'a yakınlaştırma fonksiyonunu kazanabilsin.

İki secde arasında gözönünde bulundurulması gereken hususlar:

Secdeleri hızlı hızlı yapmamak, Rasûlüllah'ın deyimiyle "karganın yem toplaması gibi acele etmemek" gerekir. Birinci secdeden kalktıktan sonra oturma vaziyetine geçmeden, aceleyle ikinci secdeye gitmek namazın adabına aykırıdır. Hanefi mezhebine göre iki secde arasında sağ ayak parmaklar üzerine dikili, sol ayak içe bükülerek onun üzerine oturulur; bir kez "sübhanellah" diyecek uzunlukta durulduktan sonra ikinci secdeye gidilir. Bu oturuş anında eller dizlerin üzerine konur, bakış ise secde yapılan yere doğru çevrilir. Hanefi mezhebinin bu kuralları Peygamberimizin (asm)  hadislerine dayanmaktadır.

(Fedakâr KlZMAZ, Şamil İslam Ansiklopedisi)