Rüku ve secdeyi uzatmadaki ölçü nedir?

Tarih: 14.10.2009 - 00:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Namazda secdelerde üçten fazla sübhane rabbiyel ala diyebilir miyiz?
- Rüku ve secdede okunan tesbihler en fazla kaç kez okunabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nafile namazlarda rüku ve secdede dilediğiniz kadar tesbih okuyabilirsiniz. Ancak farz namazlarda sünnet ölçüsünde okumak gerekir.

Secdede üç defa "subhane rabbiyel-a'lâ" denilir. Bu sayı, rükû ve secdede yapılan tesbihlerin en azıdır. Tek olmak üzere beşe ya da yediye çıkarmak müstehabdır. Ancak imam bunu üçten fazla yapmamalıdır.(El-Hidâye - El-Muhit / Serahsî)

Bunun için söz sahibi fakihler, tesbihin en azı üç, ortalaması beş, mükemmeli yedi defadır, demişlerdir. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı)

Secdede en az bir kere, normal olarak üç kere "Sübhane rabbiyel-ala" demek ittifakla sünnettir. Bunun delili İbni Mes'ud'un rivayet ettiği hadistir:

" ...Secdeye gittiği zaman üç kere 'sübhane rabbiye'l-ala' derdi."

 Ez. Huzeyfe (r.a.)'nin rivayet ettiği hadiste ise şöyle buyurulmaktadır:

"Huzeyfe Hz. Peygamber (asm.)'in secdede üç kere 'sübhane rabbiyel-ala' dediğini işitmiştir." (İbni Mace ve Ebu Dâvud rivayet edip "üç kere" lafzını zikretmemiştir.)

Hanefiler şöyle demişlerdir; cemaate hafiflik getirmek için, imam olan kişi secdede üç kereden fazla tesbih getirmez. Malikîlere göre tesbihin bir sınırı yoktur. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans.)

İlave bilgi için tıklayınız: 

Secde anında duanın ölçüsü nedir?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 50.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun