Namazın rüku ve secdelerindeki okunan dualar farz mı?

Soru Detayı

- Namazın rüku ve secdelerindeki “sübhane rabbiyel azıym ve sübnane rabbiye’l-a’lâ” tesbihatının Kur’ân’da emir fiiliyle zikredilmesi münasebetiyle farz olduğunu düşünen hocalarımız var.
- Böyle kabul edersek ve mesela, rükuda sehven “sübhane rabbiye’l-a’lâ” dersek veya secdede tersi; bu durumda farzı terkten dolayı namazı iade etmemiz mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen iki zikir Kur'an-ı Kerim’de namaza mahsus değildir, ancak Peygamberimiz (asm), “birincisini rükuda, ikincisini secdede söyleyin” buyurduğu için Hanbelîler, “Emir, farz olma hükmü getirir.” kuralına dayanarak “Böyle yapılması farzdır.” demişler ve bunu bir kere söylemek farz, üç kere söylemek sünnettir, demişlerdir.

Diğer üç mezhep ise “Her emir farz hükmü getirmez, başka deliller ve karineler ile hüküm anlaşılır, bu konuda deliller ve karineler sünnet olduğunu gösteriyor.” diyerek, sünnet olduğu sonucuna varmışlardır.

Sünnet diyenlerin mezhebine göre bunlar terk edilse veya yanılarak yerleri değiştirilse bile namazın iadesi gerekmez, namaz geçerlidir.