Hızlı secde etmek namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Namazı hızlı kılıyorum daha yavaş ve sakin kılmaya çalışıyorum. Namazda 2 secde arası otururken tam doğrulmamak namazı bozar mı?
- Namazda rükudan sonra tam doğrulmamak namazı bozar mı? Sehiv secdesi gerektirir mi?
- Çoğu namazda çeşitli vesveseler geliyor, tek secde mi yaptın, rükuda “sübhane rabbiyel azim” demeyi unutun mu gibi bu gibi vesveselere karşı ne yapmam lazım?
- Namazda nereleri terk edersek tekrar kılmamız gerekir, neleri unutursak veya yapmasak sehiv secdesi gerekir?
- Nereleri yapmazsak namaza zarar vermez?
- Bu konu hakkında sahih bir namaz nasıl olmalı eksiklik durumunda ne yapılmalı?
- Hızlı namaz kıldığım durumlarda (2 secde arası kalkıp hemen secde etmek, Rükudan kalkınca tam doğrulmadan “Semi allahu limen hamideh” hızlı söyleyip secdeye gitmek) gibi durumlarda namazlar bozuluyor ise geçmişteki tüm namazları tekrar mı kılmam gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı tadil-i erkana uygun kılmak vaciptir.

Tadil-i erkana riayet için namazın her rüknü sükunet içinde, acele etmeden ve biri diğerinden ayırt edilecek biçimde yerine getirilmeli; mesela rükuya varıldığında tam anlamıyla rüku yapılırken, rükudan doğrulduktan sonra da vücut dimdik hale gelmeli, en az bir defa “sübhanallah” diyecek kadar ayakta durup hareketsiz kalmalı, iki secde arasında da bu ölçüye uyulmalıdır.

Bununla birlikte, tadili erkanı yerine getirme hususunda gevşeklik gösterilmesi -dinen yanlış olsa da- namazın kaza edilmesi gerekmez, kılınan namazlar geçerlidir.

Bu nedenle tadil-i erkanı tamamen terk etmek doğru olmaz, ancak tam yapamamak da namazı bozmaz, kılınan namaz geçerlidir.