Tadili erkana dikkat etmeyen imama uymam doğru mu?

Soru Detayı

- Bulunduğum ilçe merkezinde 2 cami var. İkisinde de tadil-i erkana riayet edilmeden namaz kıldırılıyor. Bu yüzden namaza gitmek istemiyorum. Ne yapayım, cemaatle namazı terk mi edeyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tadil-i erkan, namazın rükünlerini düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak demektir. Tadil-i erkana yakın anlamda kullanılan “tumanine” kelimesi, yapılmakta olan rükne hakkının verildiğine kanaat getirilmesi ve yapılan işin içe sinmesi halini ifade eder ki tadil-i erkana riayetin sonucudur.

Tadil-i erkan özellikle;

- rükuda,
- kavmede
(rükudan kalktıktan sonraki duruşta),
- secdede,
- ve celsede
(iki secde arasındaki oturuşta)
söz konusu olur.

Hanefi mezhebindeki kuvvetli görüşe göre, sayılan dört yerde tadil-i erkan vaciptir.

Diğer bazı mezheplere ve Hanefilerden de İmam Ebu Yusuf’a göre ise tadil-i erkan farzdır. (Merğinani, Hidaye, 1/204,205; İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, 2/157-158; İbn Rüşd, Bidaye, 1/135)

Tadil-i erkana riayet etmeyen imamın, münasip bir dil ile uygun bir ortamda ve zamanda, bu konuları bilen kişi veya kişiler tarafından ikaz edilmesi güzel olur. Buna imkan yoksa bağlı bulunduğu kuruma bildirilmesi uygun olacaktır.

Ancak asgari düzeyde de olsa tadil-i erkana riayet ediliyorsa, cemaatle namazın terk edilmesi doğru olmayacaktır.