Faydası olmayan namaz mı var?

Soru Detayı

"Allah'ım! Bana faydası olmayan namazdan sana sığınırım." (Ebû Davud, Vitir, 32 no: 1549)
- Böyle bir hadis var mı? Varsa sıhhat durumu nedir?
- Hadiste geçen, faydası olmayan namaz ne demektir açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis için bk. Ebu Davud, h.no: 1549; Beyhaki, ed-Deavatu’l-Kebir,1/469.

- Bu hadis sahihtir.

- Bu dua, Hz. Peygamber (asm)’in Allah’a karşı gösterdiği kulluk şuurunu, samimiyet ve takvayı ifade ettiği gibi, ümmetine de namazın hakkını vererek kılmalarının önemi konusunda ders vermiştir.

- Prensip olarak namazın faydalı olması, insanı her türlü kötülük ve hayasızlıktan alıkoyması (Ankebut, 29/45), namazı zahir ve batın şartlarına riayet etmekle olur.

Namazın rükünlerini, vaciplerini, şartlarını, sünnet ve adabını yerine getirmek ve Allah’ın rızasını esas almayı ifade eden ihlası elde etmekle olur. Çünkü her ibadetin olduğu gibi, namazın da kabul şartları vardır.

Kıraati düzgün olmayan, Fatiha'yı yanlış okuyan, tadil-i erkana riayet etmeyen, Allah’ın rızasını esas almayan, “desinler” diye, camiye giden, gösterişte bulunan kimsenin namazı da kabul olmayı haketmiyor.