Kıbleye karşı tükürmenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Kaynağını söyleyebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle cevaba şu ayeti kerime ile başlamak istiyoruz.

ذَلِكَ وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ

“Her kim de Allah’ın şeairine (muhterem kıldığı alametlere; mukaddesata) tazîm (hürmet) ederse, şüphesiz o kalplerin takvasındandır.” (Hac, 22/32)

Evet, kıble İslam'ın bir şiarıdır. Ve her kim kıbleye saygı duyarsa, bu onun kalbinin takvasıdır.

Peygamber Efendimiz (asm) bir hadisinde şöyle buyurmuşlardır.

مَنْ تَفَلَ تِجَاهَ الْقِبْلَةِ جَاءَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ تَفْلُهُ بَيْنَ عَيْنَيْهِ

"Kim kıble tarafına tükürürse, kıyamet günü bu tükürüğü iki gözünün (kaşının) arasında olduğu halde gelir.” (İbn Huzeyme, Sahih, 3/83; Ebu Davud, Etıme, 40)

Yine diğer bir hads-i şerifte Efendimiz (asm) şöyle buyurdular:

اَلْبُزَاقُ فِي الْمَسْجِدِ خَطِيئَةٌ وَكَفَّارَتُهَا دَفْنُهَا

“Mescide balgam atmak büyük hatadır / günahtır ve kefareti ise onu gömmektir / yok etmektir.” (Müslim, Mesacid 56; Ahmed b. Hanbel, 3/289; 5/260)

Bu ayet ve hadislerden anlaşıldığı üzere mescitte, camide ve namaz içinde kıbleye karşı tükürmek caiz değildir. Efendimiz günah kelimesi olan (اِثْمٌ ) yerine hata (خَطِيئَةٌ) kavramını kullanmıştır.

Sanâni Sübülüsselam isimli eserinde şöyle der: Hadis her ne kadar namaz içinde yaşanan bir olayı engellese de aslında namaz dışını da kapsıyor. Bu yüzden namazın dışında da kıbleye tükürmek haramdır.

İbni Recep Fetih kitabında, kıbleye tükürmenin namaz içinde haram, namazın dışında ise caiz olduğunu söyler.

Sonuç:

Namaz içinde ve mescitte kıbleye tükürmek Peygamber Efendimiz (asm) tarafından yasaklanmıştır. Bu yasaktan yola çıkarak namazın dışında da bu yasağa riayet edilmesi ayetin de ifade ettiği gibi kalbin takvasındandır.