Mezhebi olmayan bir imamın arkasında kılınan namaz geçerli midir?

Soru Detayı

- Bir imamın mezhebi olup olmadığını nasıl anlarız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazı bozacak bir durum olmadıkça, namazın farzlarına riayet eden bir imamın arkasında kılınan namaz geçerlidir.

Bir insanın mezhepleri kabul edip etmediğini araştırmak, hiçbir Müslümanın görevi değildir. Dolayısıyla özellikle de bir imamın hangi mezhepten olduğu hususunu araştırmanız gerekmez.

İmam olacak kişi, dindar, günah işlemekten sakınan, cemaat tarafından sevilen, güzel ahlaklı biri olmalıdır. Ancak, günah işleyen kişinin arkasında kılınan namaz da geçerlidir. (Ebu Davud, Salat 63; Şevkani, Neylü’l-Evtar, lll/184-185)

Zira Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:

"Her müttaki ve facir (günahkar) Müslüman arkasında namaz kılın."

Namazın abdest, kıyam, kıraat, ruku ve secde gibi şartlarını / rukünlerini yerine getiren bir imama uyulabilir. Bu durumda mükellefden namaz borcu düşmüş olur.

Ayrıca, her imam hakkında hüsnüzan etmeli ve fitneye neden olacak şeylerden sakınmalıdır...