Pijama / gecelik, eşofman ile namaz kılmak mekruh mudur?

Tarih: 04.07.2006 - 06:20 | Güncelleme:

Soru Detayı
Uyuduğumuz giysilerle (pijamalarla) namaz kılmak mekruh olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir mümin namaz kılarken İlâhî huzura çıkmanın şevk ve heyecanını yaşar. Rabbiyle birlikte olmanın, Ona en yakın bulunmanın zevk ve hazzını tadar. Çünkü, insanın Allah'a en yakın olduğu an, namazın en mühim rüknü olan secde anıdır.

İşte böyle bir hâlette bulunan müminin namaza hazırlanırken de ayrı bir hassasiyet, itinâ ve titizlik içinde bulunması gerekir. Namazın farz, vacip ve sünnetleri yanında, müstehap ve âdâbına da azamî ölçüde riâyet etmesi, onun namazdaki mânevî hisse ve feyzinin derecesini arttıracaktır.

Aynı şekilde namazın mânâ ve ruhuna ters düşen, namazı bozan, mekruh kılan davranış ve hareketlerden kaçınmak, uzak durmak da o nisbette namazın sevap ve faziletini çoğaltacaktır.

Namaz kılarken insanın işlemiş olduğu mekruh sayılan birtakım davranışlar vardır. Bunların bir kısmı vacip veya sünnet-i müekkedenin terkiyle meydana gelir ki, bu çeşit hareket tahrimen mekruha girer. Sünnet-i gayr-i müekkede, müstehap ve menduplardan birini terk etmek ise tenzihen mekruha girer.

Meselâ, tadil-i erkân namazın vaciplerinden birisidir. Rükûdan sonra tam olarak doğrulmadan secdeye varmak tadil-i erkânı terk sayıldığından, tahrimen mekruh işlenmiş olur. Fakat, namazda göğü yummak gibi bir hareket tenzihen mekruha girer.

Tahrimen mekruhlar namazın sıhhatine zarar verdiği, sevabını azalttığı halde, tenzihen mekruhlar için aynı şeyler bulunmamaktadır. Bilerek ve kasdî olarak yapıldığı zaman belki ibadetin faziletine bir eksiklik getirse de, esas itibariyle namazın kendisine, sıhhatine bir zarar vermez.

Pijama veya gecelikle namaz kılmaya gelince; Mehmed Zihni Efendi Nimet-i İslâm isimli eserinde şöyle der:

"Namazda müstehap olan, giyilmesi âdet olan bir elbisedir. Çünkü, mütevaris olan odur. Yani Resul-i Ekrem Efendimiz, Sahabe-i Kiram ve İslâm ulemâsı hep kendi bölgelerinde giyilmesi âdet olan elbiseyle namaz kılmışlardır. Gecelikler de lübs-ü mutad olmakla (giyilmesi âdet olan bir elbise) olmakla, onunla namaz kılmakta kerahet olmaz."[Nimet-i İslâm, s. 579 (Osmanlıca nüsha)]

Buna göre erkeklerin pijama veya eşofmanla, kadınların da tesettürü sağlayabilecek şekilde dikilmiş olan gecelik ve sabahlıkla evlerinde namaz kılmaları mekruh olmaz. Dürer gibi bâzı fıkıh kitaplarında "Siyab-ı bezl ile namaz kılmak mekruhtur." denir. Bunun mânâsı, evin dışında giyilemeyecek kadar pejmürde ve hırpânî olan bir elbisedir. Bundan, kirli, sâdece ev işlerinde giyilebilen bir elbise veya büyüklerin yanında giyilemeyen elbise mânâsını anlayanlar da vardır. Böyle bir elbise ile namaz kılmak ise sâdece tenzihen mekruhtur. 

Askılı atletle namaz kılmak ise, namazda bulunması gereken ciddiyete pek uygun düşmez. Namazın sıhhatine bir zarar vermemekle beraber, bunun üzerine bir gömlek giymek daha münasip olur.

(bk. Mehmed PAKSU, İbadet Hayatımız)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 100.000+

Yorumlar

seherr

0999999999 KARDEŞİM BU VERİLEN CEVAPTA BEN KILINMAZ DİYE TEK BİR CÜMLE GÖRMEDİM. ELBETTEKİ KILINIR AMA GÜZEL KIYAFETLER GİYİLİRSE DAHA MAKBULE GEÇER DENİLİYOR...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
goker

evet Allah insanın kalbine bakar. ama kalbi imanlada dolu olan ve kalbi Allah için atan bir insan da zaten bir pijamayla namaz kılmaz , özen göstermeye çalışır ki her şeyin bir usulu vardır bir kuralı vardır .

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

bu bence gerçekten önemli. ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIN karşısına çıkıyorsak elbette ki kendimize çeki düzen vermeliyiz. tabi namazı makbul olur fakat ALEMLERİN RABBİ ALLAHIN karşısında düzgün dar olmayan kıyafetlerle çıkarsak RABBİMİZE daha çok saygı göstermiş oluruz. nitekim ALLAHIN bizlere bunca nimet vermesi bizleri terbiye etmesi daha çok var tabi bizlerin de düzgün kıyafetlerle namazımızı kılmayı gerektirir. selametle.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Babakartal

pjamayla yatıp kalktıktan sonra üzerimizin temiz olduğuna ne kadar emin olabiliriz. Lütfen kardeşler, namazı ciddiye alalım, zira namaz mahşerde ilk hesaba çekileceğimiz amellerimizdendir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ferhat10tr

Bir şey talep edecek olsak, atletle çıkarmıydık?(ki), (bu saygısızlık olurdu) Peki, biz, bize bunca nimetleri verenin huzuruna nasıl çıkmalıyız!? Olayı bu şekilde düşünürsek kendimize daha bi çeki-düzen vermiş oluruz. Başbakan kuldur ve arayışı bir kumaştan ibarettir. Allah kalplere bakar benim fikrim budur. Özen göstermeye çalışmakta elbette iyidir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
18_sinem

bence elbise değildir aslolan önemli olan avret yerlerini kapattıktan sonra kılınabilir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ekrem2

Dostlar! bizim ve ya başkasının ne söylediğinin hükmü yok.Tek yetkili merci Resulullah(s.a.v) dir.O da Namaza en güzel elbiselerinizi giyin diye bildirmiş.Bu konuda haddimizi aşmamamız gerek.Böyle şeylerin bencesi olmaz.Güzel ve doğru olanı Peygamberimiz bize bildirdiğine göre denecek yeni bir şey var mı?Her Müslüman Müslümanlığına yakışanı yapmalıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
erhan06

arkadaşlar her zaman Allahın huzurun da değil miyiz? temiz olup avret yerlerini örttükten sora ne sakıncası olabilir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kakvosi

evet ben de arkadaşlarım ile aynı duyguyu paylaşıyorum genellikle sabah namazını eşofman veya pijama türü bir giysi ile kılıyoruz. tabi böyle kııyoruz diye bu yaptığımızın onay almasını beklemek anlamsız bence bunu şöyle düşünsek 10 puan alacağımıza 8 puan olarak değerlendirsek yanlış mı söylemiş olurum. Ama en doğrusu kalben huzura nasıl çıkmamız isteniyorsa onun gibi teslim olmaktır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aşkınfb

Arkadaşlar artık ben de namaz kılarken biraz daha dıkkatlı olucam...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nisanuray

sana katılıyorum yasemin arkadaşım, bir kere alelade bir kimsenin karşısına çıkmıyoruz. Rabbimizin huzuruna çıkıyoruz tabiki kıyafetimize daha özen göstermeliyiz. Şahsen ben babamın dahi yanına pijamayla çıkmaktan çoğu zaman haya duyuyorum, kaldi ki rabbimin huzuruna öyle çıkayım?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
selçukmayda

insan huzuru ilahi için itina gösterirse giyiminde ve temizliğinde, ibadetlerine olumlu yansıyacağını düşünüyorum...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

Pijamanin özensizlikle ilgisinin olmadığını düşünüyorum..

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
trenci76

tebrikler bunlar da son noktası olsun konunun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
nisanuray

BEN DİYORUM Kİ MÜMİN KARDEŞLERİM NAMAZDA KIYAFETLERİMİZE DAHA FAZLA ÖZEN GÖSTERELİM. DÜŞÜNÜN BİR KERE BAŞKALARINA KARŞI NE KADAR DA ÖZENLİ GİYİNİYORUZ. RABBİMİZİN HUZURUNDA BU ÖZENİ İKİYE KATLASAK DAHA MÜNASİP OLMAZ MI
SELAM VE DUA İLE

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
servet_guz

bence pijamayı paçavra bir kıyafet olarak görmemek lazım.Sonuçta çoğunlukla pamuklu kumaştan yapılmış giyim eşyası. Ayrıca artık çok güzel ve kaliteli pijamalar da var. Onu diğer kıyafetlerden aşağı kılan ne? Peki sokak kıyafetlerini üstün kılan ne? Üstelik pijamalar sokak kıyafetlerinden de daha temiz, çünkü bir tek yatakta giyiliyor insanın evindeki en temiz yerin yatağı olduğunu esas alarak söylüyorum bunu. Bence bu tamamen kültürel anlayış meselesi.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hasanbasri529

Bir konuda,yorumcuya katılıyorum.Allah la aramızda resmiyet olmadığı.Kıyafet değiştireceğim zor iş deyip o vaktin namazını terkedeni duyuyoruz.Öncelikle gerekli olan ihlastır(bence),tabiiki ihtimamda çok önemli...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

din sence ile bence ile olmaz, alimler ne fetva verdiyse ona göre olur. Bence demek ne büyük cesaretdir. Alimler bu meseleyi bilemedi de bizim gibi kara cahiller daha mi iyi biliyor. Gerçekten böyle söylemek cesaretinde bulununlara sasiyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
mancı

Hepsi birbirinden değerli yorumlar hakikaten çok güzel.Ama Yüce Yaratan için giyim nedirki.Hem Hz.Peygamber"zorlaştırmayın,kolaylaştırın" demiyormu.Öyleyse işyerinde,yağlı paslıda olsa,sabah bijamaylada olsa önemli olan namazı huşu ile kılabilmektir.Rabbinin huzurunda olduğunu unutma ve namazını kılda, ister takım elbiseyle kıl istersen pijamayla kıl.Unutmayalımki hiçbirimiz salih,veli kullar değiliz.Sabah namazına kalkabilmek için nefsimizle ve şeytanla çok mücadele ediyoruz.Hele birde namaza yeni başlayanlara her namazda elbise zorunluluğu var gibi gösterirsek Allah korusun bu zorluk namazı kılmalarına engel olabilir.Unutmayalım 21.yüzyılda hertürlü pisliğin kol gezdiği bir dönemde yaşıyoruz.Lütfen ZORLAŞTIRMAYALIM,KOLAYLAŞTIRALIM.Allah hepimizden razı olsun...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

Kitaplarda pijama ile kilmak daha iyi olur diye birsey yazmiyor. O halde bizim gibi cahillerin çikip da "baska kiyafetle kilmak daha iyi olur" dememiz büyük cesaretdir. Eger pijama ile kilmak özensizlik olsaydi kitaplarda yazardi. Bu konuyu bu kadar uzatmanin alemi ne?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kübraasena

Şimdi pijamalar cicili bicili, güzel sabahliklar var giyinir örtünür kılarsın ne yani...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
üçharfbeşnokta

o kadar yorumu gorunce ''ben eksik kalmayım dedim''.Allah razı olsun siteyi kuranlarda ve paylaşıma açanlardan ve tabi ki sizden ve bizlerden. Herkes duymuştur ''Allahu Teala kulunun kıyafetine bakmaz, kalbine bakar''(ee tabi şimdi bu söze görede açılıp saçılacak değiliz yine bir söz vardır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
forumfrom

Din Kardeşlerim Necasetten taharet ve setr-i avrete uygun ise pijamayla da kılınır, sabahlıkla da, cübbeyle de, kıravatla gömlek ve ütülü pantalonla da. Yoksa Allah (C.C.) her zaman hazır ve nazır bizimledir. Buna şek ve şüphe yoktur. Bir kardeşimin dediği gibi bunu resmi kişilerle münasebet gibi düşünmemiz doğru olmaz. Allah Muhafaza...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zeymark

arkadaşlar buna önemsiz demiyorum ama daha önemli konuların olduğunu düşünüyorum bunlarla oyalamayalım kendimizi lütfen

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
dayttt

Herkes kendince haklıdır ama ben de diyorum ki arkadaşlar namazı kılmayı bırakmayında ne giyerseniz giyin. Allah razı olsun hocamız gerekeni yazmış. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

tabiki pijama ile kılmamalı hakim olan ALLAHın huzuruna çıkarken tabiki pijama ile kılınmaz dşünün evinize yabancı biri geldi siz o yabancı kişinin karşısına pijamayla çıkar mısınız?öyleyse ALLAHın huzuruna mümkün olduğu kadar en güzel ve tertemiz elbiselerle çıkmalıyız.O bizim RABBİMİZ HERKESİN HERŞEYİN BİZİM BİLDİĞİMİZ TÜÜM KAİNATIN TÜM GALAKSİ YILDIZ....LARIN RABBİDİR.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

Din sence ile, bence ile, onca ile olmaz. Kitablarda ne yaziliysa o geçerlidir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ceyda şimşek

Allah Güzel İslam kardeşimizden razı olsun. gerçekten bu konuya bu gözle bakarsak en güzeli olur. biz müslümanlar kendi aramızda ayrılığa düşerek kendimize zulmettik. bu yüzden şimdide düşman bize zulmediyor. Yüce Rabbimiz, bizleri ayrılığa düşmekten uzak tutsun.(amin). niye bu kadar abartmış diyebilirsiniz. fakat ayrılığa düşmek böyle başlıyor.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

Kitablarda pijama ile kilmak caizdir deniyor, o halde boyle kilinabilinir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
affeyle602

Yüce Rabbim, bu kadar önemli ve bu kadar derin konular var olup tartışılması gerekirken sen bu cahil halimizi affet, biz sadece bazen büyüklüğünü unutup bu amansız "sözde" dertler düşüyoruz, şükürler olsun ki sen bize akıl ve fikir ihsan ettin ve şükür olsun ki bize bu güzel dini anlatmaya binlerce imam nasip ettin, bize onları dinlememek veya dediklerini tartışmak düşer mi? Haşaaa!! Onlar dinimizi en incecik detayına kadar araştırmış ve bin bir emekle suhalerimize cevap vermek için çalişmış ve halen çalışıyorlar. Sana şükürler olsun ki, Senden ve Güzel Peygamberlerimizden sonra onlar burada ve bizi aydınlatıyor. Ya Rabbi!! Biz aciz, bir karıncadan daha zavallı bir yaratığız senin için, sen bizi huzuruna çağırmaya ve bizi dinlemeye tenezzül ettiğin için hamdolsun. Nurunu ve Rahmetini üzerimizden eksik etme. Şeytanın kışkırtmalarından ve vesvesesinden etrafımızdaki varlığından sana sığınırız. Yüce Rabbim sen bizi affeyle, zira senden başka affedek İlah yoktur. Âmin

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
aligok

bu siteye emeği gecen herkesten ve bu siteden faydalanan,yorum yapan, katkıda bulunan herkesden Allah c.c.razı olsun kardeşlerim.Namazda kılık kıyafete dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyor ve şunu ekliyorum Allah CC. heryerde ve bize şahdamarımızdan bile yakın olduğuna göre namaz haricindede her an O'nun huzurunda olduğumuzu unutmayalım sadece kılık kıyafet değil her halimize dikkat edelim.Allah CC. bütün inananları affetsin....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

Arkadaşımızın dedigine bir suretle katılıyor bir suretlede katılmıyorum. Çünkü pijama ile kılınan namazın da geçerli olduğu kitaplarda yazılıdır...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cuneyt362

bence pijamayla namaz kılmak bana göre hiç kusurlu değil ama pijamayla değilde başka bir giysiyle ALLAH'ın huzuruna çıksak daha doğru olur.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
daghas

RUHSAT VERİLEN BİR OLAY VAR. BİRİLERİDE ÇIKIP DİYOR Kİ BEN ÖYLEYİM BEN BÖYLEYİM. NE ALAKA SEN ÖYLEYSEN ÖYLESİN. BENDE BÖYLEYİM. PİJAMA ADINI VERDİĞİNİZ ŞEYLER PANTOLON NİTELİĞİ TAŞIYAN DIŞARDA BİLE GİYİLEBİLEN EŞORTMANLARDAN OLUŞUYOR . YOKSA GAFFURUN PİJAMALARI DEĞİL. ŞARTLAR BELLİ Mİ BELLİ. NAMAZIN ŞARTLARI BELLİ Mİ BELLİ. GETİRİR ADAM ŞARTLARI YERİNE KILAR NAMAZINI .KAÇ KİŞİ SANKİ ATLETLE NAMAZ KILIYOR ALLALH AŞKINA. GERİSİ SADECE İHLASA KALMIŞ. MİLYONLARCA İNSAN VAR İBADET EDEN. RUHSATTAN SONRA DİLEYEN DİLEDİĞİNİ YAPAR. YAPTIĞINA GÖREDE ECRİNİ EKSİKSİZ ALIR. SELAM VE DUA İLE

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
arnat219

Bence "kalbi imanlada dolu olan ve kalbi Allah için atan bir insan da zaten bir pijamayla namaz kılmaz" sözü biraz ağır olmuş çünkü sabah namazını evde kılanların çoğu (tahminimce %90'dan daha fazla) pijamasıyla kılar. Ben de dahil olmak üzere bu kadar insanı zan altında bırakıyor gibi. O yüzden bu tür kesin cümlelerden kaçınmayı tavsiye ederim.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ayhanakalin

allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
utku saruhan

bence ile sence ile bu is olmaz. Kitaplarda ne yaziyorsa o geçerlidir. Elbetteki istediginiz kiyafetle kilabilirsiniz ama pijama ile kilanlara da ôzen gôsterilmeli dememeli. Ben pijama ile kendimi daha rahat hissediyor ve pijama ile kilmaya özen gôsteriyorum. Selamlar!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ibrahimural

dinimiz mantık dini problem bence çok basit imkanımız varsa en güzel en temiz elbise ile kılmak gerekir temiz bir pijama şüpheli bir takım elbiseden daha hayırlıdır sanırım BENCE

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nailya

Allah, tabiki bizim kalplerimize bakıyor ondan ASLA kimsenin bir şüphesi oldugunu sanmıyorum. Ama, her sekilde saygı olmalı. Taviz tavizi getirir!. Fikriniz, bizimde fikrimiz.. aynı şeyi söylüyoruz: "Özen göstermeye çalışmak"

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
enenisa

namazin sartlarinda setri avret var avret yerimiz kapandiktan sonra sorun olmamali. birde pijamalarimiz pis kiyafet degildir ki neden kilinmasin ki!!

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
sana kul olabilmek

alemlerin rabbi olan Allah-u Celle ve Celal-u ya hamdu senalar olsun ki öyle kullar yarakmış ki farklı düşünceler farklı yorumlar çıkaran kulları var. Allahın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun ( Amin )

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ao76

Geçersiz demedi ki arkadaşın. Biraz daha özenli olalım dedi. Dogru dedi. Allahın huzuruna atletle çıkacağına, normal giyimle çıkmak daha güzeldir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
semihfb

çoğumuz sabah namazını pijamayla kılıyoruz. bence önemli olan temiz ve kurallarına uygun örtünmektir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
emremusa

bence temiz olması ve tesettürlü olması yeterlidir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
wenthorn

"Allah, sizin şekillerinize, suretlerinize, (görünüşünüze, boylarınıza-poslarınıza) bakmaz. Allah sizin kalbi (hayatı)niza bakar" Hadis-i şerif

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
akayiklik1

aslolan namazın cemaatle, tadili erkan ile, huşu ile, ihlas ile, riya ucb vs.den uzak kalarak kılmaktır. işin fıkıh boyutu da önemli tabiki. ama bu sıralamadaki yeri yukarıdan aşağıda doğru olsa gerek...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serkan54

sizleri allah icin seviyorum kardeslerim cok hosuma gitti bu güzel fikir alisverisi saygili ve edepli îste müslümanlik bu hüküm tektir fakat fikirler cesitli ben her zaman dogru olanin bu sekilde fikir ortamin da cözülecegi kanatindeyim saygi ve sevgi dolu tartismalar...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yukselmustafa

Allah bizim yaşamımız için en onemlı varlık ıse ve hiç kimseyle paylasamadıgımız seylerı O'nunla paylasabılıyorsak ve kendimizi en iyi Allaha arz edebılıyor ısek, Allah ile dıger ınsanlarla ıletısımımızı kıyaslamamız gerek. ornegın valının karsısına cıkarken nasıl cıkmalıysam Allahın karsısına da aynı ve daha ıyısıyle cıkmalıyım yorumlarına ben katılmıyorum. allahla benım aramda resmıyet olamaz.sevgi, saygı, samimiyet, baglılık olmalı. resmı ılıskılerı Allah ile iletısımımıze kıyaslamamalıyız dıye dusunuyorum.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
wolkii

Bunu bu kadar mesele etmeye veya tartışmaya gerek yoktur. arkadaşlarımızdan birisinin dediği gibi avret kısımlarının edebe ve kurala uygun şekilde kapatılması dahilinde namazın kılınması makbuldür. lakin ben ALLAH huzuruna çıkıyorum. daha düzgün bir kıyafetle temiz bir şekilde çıkayım demek bu tamamen kişisel bir davranıştır. elbetteki ALLAH'a ibadete verilen öneme biraz vurgu katar. lakin mühim olan ibadetlerin yerinde ve zamanında dinimizin kuralları çerçevesinde yapılmasıdır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Anonim

Namazı huşu ve tam bir teslimiyet içinde kılmaya motive eder bence güzel bir kıyafetle kılmak

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun