İçki şişesi üretip satmak veya boş içki şişelerini toplayıp satmak caiz midir?

Soru Detayı

1. Çöplerden içki şişelerini toplayıp bunları hurdacılara satmak caiz midir kazancı helal midir?
2. Şişe imalatı yapan bir fabrikaya içki şişesi yapması için sipariş geliyor. Her türlü şişe imalatı yapan bu fabrika içki şişesi de üretebilir mi? Bu ürettiği şişelerin üzerine içki şarap isimleri, adresleri vs. de nakşediliyorsa caiz olur mu? Şişelerin üzerine içki isimleri ve resimleri nakşetmek, içki reklamı yapmak gibi olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1:
Çöplerden içki şişelerini toplayıp bunları hurdacılara satmak caiz midir kazancı helal midir?

Cevap:

Eğer bir nesne yalnızca haram olan içkide kullanılır cinsten ise, onu toplamak, yapmak ve satmak caiz olmaz.

Soru 2:
Şişe imalatı yapan bir fabrikaya içki şişesi yapması için sipariş geliyor. Her türlü şişe imalatı yapan bu fabrika içki şişesi de üretebilir mi? Bu ürettiği şişelerin üzerine içki şarap isimleri, adresleri vs. de nakşediliyorsa caiz olur mu? Şişelerin üzerine içki isimleri ve resimleri nakşetmek, içki reklamı yapmak gibi olmaz mı?

Cevap:

Şişe üreten firmanın, ürettiği şişelerin üzerine içki reklamına ait resim yazı vs. işlemesi konusuna gelince; bu şekiller ve logolar doğrudan haram içkiye ait olduğu için, bunları yapmak caiz değildir.