İçki şişesi imalatı yapılan şirkette çalışmak caiz mi? Bir de bu kurum faizle çalışan bir bankanın kurluşudur...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kötülüğü yapmak haram olduğu gibi ona neden olmak da caiz değilidr, haramdır.

2. Şişe imalatı yapmak caizdir. Bunu yanlış yerde kullananlar mesul olur. Bu bakımdan sizin buradan elde edeceğiniz kazanç haram olmaz. Bunu, bir dükkanı içki imalatçısına kiraya vermeye benzetebiliriz.

İmamı Azam'a göre içki satışı yapacak birisine binayı kiraya vermek haram değildir. Bu noktadan sizin yapacağınız işin kendisi haram değildir. Bunu yanlış yerde kullanacak olanların yaptıkları haramdır.

3. Fakat bir şeyin haram olmaması hiçbir sorumluluğunun olmadığı anlamına gelmez. Böyle bir konuda yardımcı olmak en azından mekruhtur. Mekruh ise harama yakın derecede kişiyi sorumlu eden demektir.

4. Fabrikanın soda şişesi imal edilen bölümünde çalışmanızın bir mahzuru yoktur.