Salavat getirirken, elimizi göğsümüze koymak gerekir mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm)'e salavat getirirken, sağ elimizi sol göğsümüzün üzerine koymamızın sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun dinî bir dayanağı yoktur. Sadece geleneksel bir saygının ifadesidir. Birbirimize selam verirken de bazen sağ elimizi sol göğsümüzün -en kıymetli yerimiz olan kalbimizin- üzerine koyduğumuz gibi, salavat getirirken veya Efendimiz (asm)'in ismini anarken de bir saygı duruşu, bir temennada bulunmak maksadıyla böyle yapmakta bir sakınca yoktur.