Cemaatle namaz kılarken kıraat dışındaki her şeyi okuyabilir miyiz?

Tarih: 04.07.2017 - 00:05 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Hanefiler için.
- İmama uyan kişi, hangi konularda imama uymaz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, imama uyan kişi, Hanefi mezhebine göre, kıraat dışındaki her şeyi okur.

Kıraati sadece imam yapar. Cemaatin okuması tahrimen mekruhtur. İmam okurken cemaat susup, dinler.

Cemaat, kıyam rüku, secde gibi yapılması gerekli rükünlerde, sübhaneke ile tesbihat ve tahiyyat gibi dua ve zikirlerde imama uyarak bunları yapar. Yani kıraat dışında kalan zikir ve tesbihleri kendisi okur.

Fakat imama uyan kişi rükuda üç kere “Sübhâne rabbiye'l-azîm” ya da secdede üç kere "Sübhane Rabbiye'l-alâ" demeden imam başını kaldırırsa, tamamlamaya çalışmadan muktedî de başını kaldırır.

İmam namaza başlamak için tekbir alırken ellerini yukarı kaldırmasa, Sübhanekeyi okumasa, rüku ve secde tekbirlerini almasa ve bunlardaki tesbihleri söylemese, "Semiallahu limen hamideh" demeyi, tahiyyatı ve selamı terk etse veya teşrik tekbirini getirmese, cemaat bunları yapar.

Bu dokuz şeyde cemaat imama uymaz. (Ö. N. Bilmen, Namaz, İmamlık ve cemaat, 174-175. maddeler) 

İlave bilgi için tıklayınız:

İmama uyan kimse Fatiha ve zammı sureleri okur mu veya imama ...
Cemaatle namaz kılarken cemaatin de yapması gerekenler? Rükua ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun