Altmış üç yaşında Müslüman olan bir kimsenin yapacağı ibadetler nelerdir? Hiç dua, sure bilmiyor, namazı nasıl kılar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hastalığından dolayı oruç tutamayan kimseler mesul olmaz. Bunun yerine her gün için fidye vermek gerekir.

Namazlara başlaması gerekir. Sadece besmele dahi okuyabiliyorsa namaz kılmaya başlar. En kısa zamanda diğer sure ve duaları da öğrenmeye çalışmalıdır.

Namazda en az bir âyet miktarı Kur`an okumak farzdır. Ancak âyet iki veya daha çok kelimeli olmalıdır. Tek kelimeli âyetle namaz sahih olmaz. Besmele okumak da farz olan kıraat yerine geçer.